در ستایش تنبلی

ebmedia.ir

ساختارهای قدرت سیاسی و اقتصادی در طول تاریخ، همواره از "افراد بیکار و تنبل" به عنوان مشکل آفرینان اصلی در جوامع نام برده اند.‌ این در حالیست که هیچگاه طبیعت چنین انگی را به درختان تنبل، چمن‌های تنبل، حلزونهای تنبل، صخره‌های مرجانی تنبل، ابرهای آسمان تنبل نسبت نداده است.

مسیر بحرانی، نویسنده باکمینسترفولر Buckminster Fuller مخترع امریکایی

 (1983-1895) 

خالق قوس Geodesic

تنبلی در سطوح مختلفی تعریف می‌شود. البته در سطح مقدماتی که شما نخست با آن آشنا می‌شوید همین که هیچ کاری انجام نمی‌دهید احساس لذت‌بخش و سرشار از آرامشی به شما می‌بخشد که چنین احساسی در نوع خود بی‌نظیر است.‌  این نوع از تنبلی ارزش و جذابیت خاص خودش را به همراه دارد و می‌بایست پرورش یابد چرا که به‌عنوان هدیه‌ای گرانبها از سوی بهشت برای ما انسان‌ها فرستاده شده است.

در سطح بالاتری از تنبلی، استادان تنبل و راحت طلبی ‌وجود دارند که از قدرت بی‌کران این شیوه بهره می‌برند. ‌این استادان کمربند مشکی تنبلی، نه تنها از کار نکردن نهایت لذت را می‌برند بلکه به مرحله ای رسیده اند که به راحتی هر چه تمامتر به خواسته‌ها و آرزوهای خود رسیده و کلیه امکانات را برای دستیابی ‌به موفقیت گرد هم جمع می‌کنند. دلیل‌ این موفقیت آنها نیز‌ اینست که از دام کار کردن رهایی جسته اند.

به زودی متوجه خواهیم شد که‌ این نوع از تنبلی پیشرفته‌ترین نوع آن بوده و باعث پیشرفت‌های خیره کننده‌ای در جوامع می‌شود. متأسفانه، تفکر غالب در فرهنگ ما‌ اینست که تنبلی باعث افت شخصیت یک انسان می‌شود و جالب آنکه معمولاً گروهی از ما که در حال تمرین هنر تنبلی هستیم مورد توبیخ و نصیحت دیگران واقع می‌شویم و جمله تکراری‌ای که مدام به ما گوشزد می‌شود‌ اینست که: برای رسیدن به موفقیت در زندگی می‌بایست سخت‌تر و طولانی‌تر کار کنیم.

«من 16 ساعت از روز به کار سخت مشغول هستم.»‌ این جمله پسر جوانی است که شغلش چسباندن آگهی شرکت‌ها روی تابلوها است و با غرور و افتخار آن را عنوان می‌کند. در حالیکه نمی‌داند که‌ این طرز فکر و نوع کارکردن جز کرختی و سستی خاصیتی برایش بهمراه  نخواهد داشت.

ولی خواهشی که از شما دارم‌ اینست که منظورم را اشتباه متوجه نشوید. به هیچ وجه نمی‌خواهم که کار سخت و ساعات طولانی کار را نقد کنم. اگر چنانچه برایتان اهمیتی ندارد که سلامت، زندگی خانوادگی و سیر تکاملی معنوی خودتان را به خطر بیاندازید و به کندی در جاده پیشرفت زندگی حرکت کنید هیچ مشکلی وجود ندارد. شما می‌توانید همانند بسیاری از افراد جامعه به‌ این شیوه از زندگی ادامه دهید.

 با پذیرش‌ این نتایج، داشتن چنین دیدگاهی که بیشتر افراد نیز آن را قبول دارند، کار سخت، از جایگاه و ارزش بسیار بالایی نیز برخوردار است و مسلماً انتقادی هم به آن وارد نیست. اما چنانچه شما خواهان رسیدن به قله‌ای از موفقیت هستید که سرمایه گذاران وال استریت همچون خرس‌های دست آموز دور و بر شما به رقص در آیند، می‌بایست که طرز فکر 16 ساعت کارکردن را با فرمول جدیدی جایگزین نمایید. ذهنیت یک بعلاوه یک بعلاوه یک و با زحمت کار کردن همانند‌ اینست که شما علم ریاضی را با شمارش اعداد به پایان برده و تصور کنید که استاد ریاضیات هستید.

در‌ اینجا می‌خواهم به نکته‌ای اشاره کنم که شاید ذهنیت بسیاری از افراد بر‌ این مبنا استوار باشد که چنانچه شما یک چیز خاص را در 1 ساعت بدست آورید پس برای داشتن 2 واحد از آن می‌بایست 2 ساعت کار کنید و چنانچه 16 ساعت کار کنید 16 واحد از آن را بدست می‌آورید. با‌ این‌ایده و طرز فکر صرف 16 ساعت زمان روشی کاملاً عقلانی و منطقی است. ولی اگر شما خواهان 1 میلیون واحد از آن هستید چکار باید کنید؟

در‌ اینجا شما به یک فرمول جدید نیاز خواهید داشت.

مبنای‌ این روش، حقیقتی خالص، ناب و غیرقابل تغییر است – موفقیت با کار سخت کاملاً نسبت عکس دارد –‌ این بدان معنی است که هر چه میزان تلاش، کار سخت و زحمت طاقت فرسا کمتر شود میزان موفقیت بیشتر خواهد بود. چنانچه به سمت راحتی میل کنید – موفقیت به سمت بی‌نهایت میل می‌کند.

نتیجه‌ای که از‌ این حقیقت بدست می‌اید‌ اینست که کار سخت همچون سدی در جهت رسیدن به قله موفقیت و سعادت است.

شاهدی بر‌ این مدعا‌ این که، جهان تقریباً سرشار از افرادی است که بی‌وقفه کار سخت انجام می‌دهند (تقریباً هر شخصی به کار سخت مشغول است) اما تعداد افراد موفق در‌ این بین تنها از تعداد اندکی تجاوز نمی‌کند.

 

6 دیدگاه

 • علی / 21 ژوئن 2015 در تاریخ 12:53 ب.ظ

  جانا سخن از زبان ما میگویی! آفرین بر شما و همچنان مشتاقانه این مقالات را دنبال می کنم.

  پاسخ دادن
 • ایمان / 21 ژوئن 2015 در تاریخ 4:13 ب.ظ

  با سلام؛

  فکر میکنم اون افرادی که الان ثروتمند هستن ولی کار نمیکنند قبلا ضحمات زیادی کشیدن البته از قدرت ذهنشون استفاده کردن و نمیتونیم بهشون بگیم تنبل

  پاسخ دادن
 • داود / 22 ژوئن 2015 در تاریخ 5:32 ق.ظ

  دقيقا آقاي بيل گيتس هميشه آدمهاي به ظاهر تنبل رو براي كارهايي كه نياز به خلاقيت داره ، برميگزينه .

  پاسخ دادن
  • admin / 22 ژوئن 2015 در تاریخ 5:53 ق.ظ

   خیلی جالب بود . ممنون

   پاسخ دادن
 • فرزانه / 23 ژوئن 2015 در تاریخ 8:14 ق.ظ

  جالب بود… ممنون واقعا..خوندن این مقاله خیلی خوشحالم کرد همیشه بخاطر رفتار و واکنش اطرافیانم فکر میکردم طرز فکر من درست نیست هرچند همیشه نتیجه ی خوبی گرفتم اما همین واکنش و حرفای اطرافیانم باعث شد به توانایی هام شک کنم و اعتماد به نفسم کم شه .. اما الان خوشحالم.. ممنون

  پاسخ دادن
  • admin / 23 ژوئن 2015 در تاریخ 8:43 ق.ظ

   سلام

   از تجربیات خودتون در این زمینه برای ما بنویسید . چطور با این شیوه در زندگیتان جواب گرفته اید.

    

   با تشکر
    

   پاسخ دادن