به جای کار بازی کن

15-1

 

مترجم : محسن ارژنگ

هر تجارت و کسب و کاری که به تفریح به عنوان فعالیتی «غیرحرفه‌ای»، «نامتناسب» و «ناشایست» نگاه کند سدی بزرگ در مسیر خلاقیت و پیشرفت خود قرار‌ داده و رشد و توسعه خود را در نطفه خفه خواهد نمود. داشتن چنین دیدگاهی همانند دونده‌ای است که در یک مسابقه حساس و سخت دومیدانی یکی از پاهایش را در سطلی قرار داده و در حال دویدن است و انتظار دارد که برنده مسابقه نیز شود.

از آنجا كه همواره سعي كردم كه با اتفاقهاي مختلف زندگي كنم، از آنها لذت ببرم و درس‌های مربوط به هر کدام را در زمان خودش بگیرم به نتیجه جالبی‌ رسیده‌ام. نتیجه‌ای که حاصل سال‌ها بررسی موشکافانه زندگی خودم بوده. مواقعی که تصمیم‌گیری‌هایم باعث پیشرفت و زمان‌هایی که باعث شکستم شده است را شناسایی کرده‌ام و نکته مشترک در بین همه آنها‌ این بوده که همواره شادی، باعث پیشرفت من در زندگی بوده است.

آیا هیچ می‌دانستید که عدم تایید شدن از دید روانشناسی یکی از دلایل ‌ایجاد سرطان است؟  فراموش نکنید که شاد بودن سریع‌ترین راه برای رسیدن به هدف است چرا که خود شادی هدف است (یا حداقل یکی از اهداف زندگی است). بنابر این شاد باشید و شادی و خوشی را به زندگی خود دعوت کنید! با هر چیزی بازی کنید. با ‌ایده‌ها، ماشین‌ها، همکاران خود، مشتریان، کلمات، غذاها، چوب، رنگ، پول، موسیقی، علم و دانش، تکنولوژی، کامپیوتر، بچه‌ها، دوستان، مادربزرگ‌تان و هر چیزی که تصور می‌کنید و همه روزه با آنها در ارتباط هستید. در راس تمامی‌ اینها، با کاری که هم اکنون در حال انجام آن هستید هم بازی کنید.

اگر از کاری که انجام می‌دهید لذت نبرید و با آن شاد نباشید در حال هدر کردن فرصت‌های خود برای رسیدن به موفقیت هستید.

* و اكنون مطلبی‌كاملاً متفاوت با آنچه تاكنون مي پنداشتيد 

در تمام مدت عمرم تا آنجا که به خاطر دارم، همواره دور و بر من پر از افرادی بودند که به من گوشزد می‌کردند که بزرگ شو و مسئولیت‌پذیر شو. خب اكنون می‌خواهم به شما بگويم که همه گفته‌های آنها اشتباه بود و بر عکس هر کار ارزشمندی که تا بحال انجام داده‌ام در حین بازی کردن و به قصد لذت بردن بوده است.

تری گیلیام (Terry Gilliam) کارگردان انیمیشن، سيرك پرنده مونتی پیتون (1400)

 Monty Python’s Flying Circus

ضرورت تنها مسبب اختراعات نبوده و نخواهد بود!

بیشتر اختراعات، اکتشافات، پیشرفت‌ها، تئوری‌ها و نظریه‌ها تحت تأثیر بازی و یا به هدف لذت بردن از يك بازی بوده است. برادران رایت به هیچ عنوان ارزش ورزشي را كه به آن علاقه داشتند را درك نمي كردند و تصوری از‌ این نداشتند كه اين سرگرمي آنان روزي به ساخت هواپيما منجر خواهد شد.

علاقه وافر آنها دوچرخه سواری و جمع كردن قطعات دوچرخه بود.

حتی ادیسون و برلینر نیز تصور نمی‌کردند که ساخت گرامافون آنها روزی منجر به ‌ایجاد روشی برای باز تولید صدا شود.‌ آیا مارکونی تصور می‌کرد که  بازی با رادیو باعث به بوجود آمدن تبلیغات شرکت‌ها و کانال‌های بزرگی همچون CBS، NPR، MTV و Pampers شود؟ مطمئنم که به هیچ عنوان چنین‌ایده‌ای را در ذهن خود نداشت. با مطالعه زندگي مخترعان به اين نتيجه مي‌رسيم آنها در ابتدای کار خود هیچگونه ‌ایده‌ای نسبت به عملی بودن اختراعات خود نداشتند و به طرز عجیبی ‌اکثریت قریب به اتفاق آنها از روی کنجکاوی، اشتیاق و لذت ناشی از دستیابی ‌به یک اکتشاف و اختراع دست به‌ این کار زده اند. حق انتخاب با شماست می‌توانید باور کنید و یا باور نکنید اما حتی خود‌ اینشتین نیز مات و مبهوت شده بود، از‌ اینکه فردی به نام باکمینستر فولر (Buckminster Fuller) عملی بودن نظریه نسبیت او را تایید کرده است.

1 دیدگاه

  • مهدی / 9 جولای 2015 در تاریخ 9:48 ب.ظ

    بسیار عالی.

    هدف از کار باید لذت بردن باشه نه اینکه وقتی در حال انجامش هستیم خودمونو غرق در گرفتاریها ببینیم.تمام پیشرفتهای بزرگ بشر توسط افرادی بوده که از کارشون لذت میبردن و تونستن نام جاودانه ای از خودشون بجا بزارن.به نظرم اگر کاری که برای اون آفریده شدیمو انجام بدیم دیگه اسمش کار نیست و تفریح  و هست.به قول دکتر مجید شمیعی که میگه من کار نمیکنم بلکه تفرح میکنم و اینگونه هست که ایشون بزرگترین جراح مغزو اعصاب ایران و جهان هستن.پس به خودمون زحمت ندیم و اونچیزی که تفریح ما هستو پیدا کنیم و انجام بدیم…..

    پاسخ دادن