خوش شانسی، شانسی نیست!

راه تنبلی به سوی موفقیت

این را بدانید که خوش شانسی، شانسی نیست !!!!

بر اساس اصول راه تنبلی خوش شانسی چگونه بوجود می آید؟

راز خوش شانسی بسیار ساده است. آنچه که شانس را بوجود می‌آورد تعهد است.‌ این کاملاً آشکار است که تعهد، میزان و درصد حمایت طبیعت را افزایش می‌دهد.

تعهد! چه لغت‌ترسناکی! یکی از نشانه‌های کار سخت، درسته؟! آه، اما نه اصلاً‌ اینطور نیست. تعهد جریانی از کامیابی ‌و سعادت را بدون حتی ذره‌ای تلاش برای شما به ارمغان می‌آورد.

در‌ این قسمت کاملاً متوجه خواهیم شد که‌ این فرمول چقدر زیبا و جالب کار می‌کند. شما با سرسری کار کردن بر روی چیزي شروع می‌کنید و به همراه آن اشتیاق، کنجکاوی و لذت شما روز به روز افزایش مي يابد.

جالب آنست که به هیچ وجه نوع‌ این کار تفاوت نمی‌کند –‌ این کار می‌تواند نواختن ساکسیفون، بازی تنیس و یا شروع یک تجارت جدید باشد. مهم نیست که چه کاری انجام دهید تنها شاقول و سنگ محک شما جهت تشخيص مسير درست‌ اینست که در حال لذت بردن از انجام آن کار هستید.

نکته جالبی‌که در‌ اینجا وجود دارد‌ اینست که لذت بردن از انجام هر کاری باعث رشد مهارت و دانش شما در آن کار خواهد شد. به موازات افزايش سطح دانش و مهارت لذت ناشي از انجام آن کار نیز افزایش می‌یابد.

 لذت بیشتر باعث رشد دانش، مهارت و پختگی شما در آن رشته خواهد شد. (یک ارتباط 2 سويه)‌ این روش دقیقاً نقطه متضاد چرخه معیوب است و‌ این چرخه‌ای است که من از آن به چرخه لذت یاد می‌کنم.

در‌ این مرحله است که اتفاقات جالبی ‌رخ خواهد داد و شما به نقطه‌ای خواهید رسید که تصویری از انتخابهای متفاوت خواهید داشت. مادامی ‌که احساس رسیدن به موفقیت در شما شکل می‌گیرد بطور کاملا داوطلبانه راهی را بر می‌گزینید که نسبت به کاری که انجام می‌دهید متعهد باشید. چراکه هر لحظه احساس می‌کنید که در مسیر درستی قرار دارید و برای رسیدن به جهش های سریعتر نیاز به داشتن تعهد دارید. 

تعهد به معناي اختصاص توجه بیشتر و یا احساس نیاز جهت انجام یک سرمایه گذاری عظیم پولی یا زمانی و یا هر دوي آنها روي موضوعي خاص و ويژه است.

جالب‌ اینست که‌ این نوع سرمایه گذاری پولی و یا زمانی می‌تواند یا در مدت زمان کوتاهی و یا بطور کاملا پیوسته و در تمام طول عمرتان انجام شود. اما در هر صورت گام برداشتن در‌ این مسیر بدان معناست که شما به مرحله‌ای فرا خوانده شده‌اید که در آن می‌بایست توجه خود را به هدفتان افزایش دهید.

فراموش نکنید که برای جهش و رد شدن از‌ این پرتگاه نیاز به افزایش سعی و تلاشتان دارید. شما ریسکها را در جلوی چشمانتان می‌بینید – ریسکهایی از قبیل از دست دادن پول، شکست، هدر شدن زمان و خجالت زده شدن- اما با تمامی‌ اینها آن سوی‌ این موارد منفی را نیز مشاهده می‌کنید که همانا شادی و لذت ناشی از رسیدن به هدفتان است.

اجازه دهید نکته‌ای را همین جا روشن کنم. در عین حال که به مسائل بالا اعتقاد دارم می‌پذیرم که داشتن چنین دیدگاهی می‌تواند کمی‌دلهره آور و‌ترسناک نیز باشد اما از سوی دیگر عمیقا باور دارم که اعتقاد به آن،  نیرو و ‌ایمان انسان را به شدت افزایش خواهد داد. با ورود به‌ این مرحله به سطحی از آگاهی خواهید رسید که برگشت از آن غیرممکن است.

شما بهتر از من می‌دانید، زمانی‌که به تعهد مورد نیاز رسیدید راه بازگشت و رد آن غیرقابل پذیرش است  و چنانچه‌ این تعهد خدشه دار شود ضررهای سنگینی را به فرد تحمیل خواهد شد.

بسیاری از افراد عقب می‌کشند بگونه‌ای که یا هر دو سرمایه گذاری زمانی و پولی را رها می‌کنند و یا در برزخ بلاتكليفي باقی خواهد ماند، برزخی که نشانه آن تفننی و سرسری کارکردن است.

و ضعيت‌ تراژیک و غم انگیز داستان براي برخي از افراد‌ اینست که هدف مورد نظر از ذهنشان محو شده و به خاطرات می‌پیوندد. از مشخصه‌هاي دیگر‌ اینگونه افراد‌ اینست که آنها تنها در حرف، به تعهد خود وفادار می‌مانند و در عمل کاری براي پیاده سازی آن انجام نمی‌دهند.

جملاتی که معمولاً‌ اینگونه از افراد بکار می‌برند از اين قرار است كه: «من می‌توانستم موفق شوم تنها اگر…» سپس‌ اینگونه افراد خود را به سرنوشتی محکوم می‌کنند که نتیجه آن سالها کار کردن سخت است. در حالیکه‌ این سرنوشت شوم آنها می‌توانست به راحتی از بین برود.

 

 

نکته‌ای که می‌بایست به آن اشاره کنم و می‌خواهم آن را همواره آن را به یاد داشته باشيد‌ اینست که داشتن تعهد، تنها شرط طبیعت جهت پذیرش شما در لیست حمایتي اش است. (كاري كنيد تا طبيعت اسپانسر شما شود).  هدف طبیعت‌ اینست که متظاهران را فیلتر کرده و افرادی را که واقعاً به دنبال اهدافشان هستند شناسایی کند.

اگر چنانچه عشقی در شما وجود دارد و درصدد رسیدن به کامیابی ‌و موفقيت هستید حرکت کنید. چنانچه در‌ این مسیر گام بردارید، شاهد تجربیات شگفت انگیزی خواهید بود.

 

منبع : کتاب "راه تنبلی به سوی موفقیت"

نویسنده : فرد گراتزون

ترجمه : محسن ارژنگ

برای شرکت در جدیدترین همایش محسن ارژنگ ، اینجا را کلیک نمایید.

1 دیدگاه

 • اعظم / 3 اکتبر 2015 در تاریخ 3:36 ب.ظ

  سلام

  مطلب فوق العاده اثر گذاری بود.

  سپاس فراوان
   

  پاسخ دادن