تلاش بیش از حد – قانون کنش حداقل

15-4

تلاش بیش از حد – قانون کنش حداقل

 

مقاله شماره 3

طبیعت در اجرای امور خود تنها فرآیندی که دنبال می‌کند‌ اینست که بدون تلاش و زحمت با موقعیت‌های مختلف روبرو شده و همواره گزینه‌ای را انتخاب می‌کند که کمترین میزان صرف انرژی را برایش به همراه داشته باشد.

فیزیکدانان  این کیفیت لذت‌بخش را «قانون کنش حداقل»  نامگذاری کرده اند.

 این قانون در قرن 18 میلادی برای اولین بار توسط دانشمندان مشهوری همچون لاگرانژ (Lagrange)، همیلتون (Hamilton) و ژاکوبی‌(Jacobi) که همگی بر روی حرکات اجرام آسمانی تحقیق می‌کردند بصورت فرمولی تبیین شد. بر‌ این اساس قانون کنش حداقل نه تنها حرکت اجرام آسمانی را توضیح می‌دهد بلکه قوانین حرکت، الکترومغناطیس، انتشار نور و همچنین تئوری کوانتوم را تبیین می‌کند.

به عبارت دیگر، همه پدیده‌ها در کل کائنات به طور شگفت‌آور و جالبی‌از قانون کنش حداقل پیروی می‌کنند.

اجازه دهید که‌ این موضوع را با ذکر مثالی روشن کنیم. هنگامی‌که ما توپی را به بالا پرتاب می‌کنیم به هیچ وجه بطور زیگزاگ و الگوهای مختلف حرکت نمی‌کند. توپ همواره راحت‌ترین، کوتاه‌ترین و مستقیم‌ترین راه را برای صعود و همچنین سقوط کردن انتخاب می‌کند.

دانشمندان‌ این پدیده ساده را‌ اینطور توضیح می‌دهند که توپ به گونه‌ای حرکت می‌کند تا تفاوت میانگین زمانی انرژی جنبشی و پتانسیل را کاهش دهد و آنها ‌ این پدیده را با نام کیفیت قابل اندازه‌گیری که "کار" می‌نامند تبیین می‌کنند.

در نتیجه‌ اینکه همواره طبیعت راحت‌ترین، کوتاه‌ترین و مستقیم‌ترین راه را با صرف کمترین میزان فعالیت انتخاب می‌کند.

 

حتی‌ اینشتین نیز‌ این قانون را تایید می‌کند.

بدون‌ اینکه بخواهم تئوری‌ اینشتین را در خصوص نسبیت و  هندسه منحنی زمان – فضا توضیح دهم تنها جان کلام این تئوری را برایتان بیان می‌کنم که ثابت می‌کند فضای گردش سیاره‌ای، مستقیم‌ترین، کوتاه‌ترین و راحت‌ترین راه ممکن است. به‌ این مفهوم اصطلاحاً (Geodesic:کوتاه‌ترین فاصله بین 2 نقطه در کلیه فضاهای منحنی) می‌گویند.

از‌ این‌رو کلیۀ قوانین حاکم بر کائنات و کهکشان‌ها از قانون کوتاه‌ترین، راحت‌ترین، مستقیم‌ترین راه ممکن پیروی می‌کنند.

 این حقیقتی است که در پیش روی ما قرار دارد – قانون کنش حداقل – و از همه مهمتر آنکه طبیعت نیز در مدیریت کلیه امور از کوچک‌ترین مقیاس گرفته تا بزرگ‌ترین آن (یعنی از سطح اتم گرفته تا کهکشان‌ها) تا آنجا که ممکن است از قانون کنش حداقل استفاده می‌کند.

اگر نظر من را در‌ این خصوص بپرسید به شما خواهم گفت که شاه بیت اصلی ‌ این قانون، تحقق خواسته‌ها و آرزوها بواسطه پرهیز از کار کردن است.

آیا فقط قصد داریم تا در مورد فیزیک صحبت کنیم؟ چطور می‌توانیم از‌ این قانون برای رسیدن به آرزوهایمان در زندگی استفاده کنیم؟

من قصد دارم تا ذهن شما را از سطح کائنات به سطح فهم بشری انتقال دهم.

هدف علم فیزیک تبیین اتحاد و توضیح دلایل اصلی در پس پدیده‌های پیرامون ماست. به عبارت دیگر توضیح تک تک پدیده‌ها با استفاده از یک قانون اصلی و یا به عبارت دیگر وحدت علوم.

 اینشتین و دیگر فیزیکدانان مدرن در تلاش برای رسیدن به‌ این قانون واحد بودند که از زمان بیگ‌بنگ تا به امروز جریان داشته و دارد. حال فرض نمایید که شما می‌توانستید با آگاهی از‌ این قانون به موفقیت‌های خیره کننده‌ای در زندگی خود دست یابید. اکنون زمان آن رسیده است که تا با کمک قانون کنش حداقل و بهره‌مندی از مزایای نهفته در آن به خواسته‌ها و آرزوهای خود برسید.

پس با ما همراه باشید تا به مفهوم اصلی و نحوه کاربردی نمودن‌ این قانون در جهت تحقق خواسته‌هایمان برسیم.

مقالات مشابه : ارتباط عکس کار سخت با موفقیت

واقعا تا کی می خوای کار کنی؟

 

نظر خود را بنویسید

5 دیدگاه

 • فرزانه / 20 ژوئن 2015 در تاریخ 2:42 ق.ظ

  باسلام..
  ممنون برای محتوای این مقاله… خیلی خوب میشه که اول دیدگاه ها و ذهنیتمون رو اصلاح کنیم.

  پاسخ دادن
  • admin / 20 ژوئن 2015 در تاریخ 4:44 ق.ظ

   سلام

   دقیقا ما داریم همین کار رو می کنیم . پیگیر مقالات باشید .و به دوستانی که فکر می کنید به این اطلاعات نیاز دارن معرفی کنید

   برای موفقیت خودتون اول باید به فکر موفقیت نمودن دیگران باشید این قانون بقا در این جهان است و افرادی که در این جهت کاری نمی کنند برای طبیعت مرده محسوب شده و طبیعت در ازای بی مسئولیتی اونها چیزی را نیز به عنوان پاداش در نظر نمی گیره .

    

   شادی را دنبال کنید

   پاسخ دادن
 • مهدی / 23 ژوئن 2015 در تاریخ 11:46 ق.ظ

  واقعا ممنوم از سری مفالات عالیتون

  بنده کاملا با موضوع مقالات موافقم و به نظرم کاز سخت انسانرو از بعد معنوی خودش دور میکنه البته کاری که به انسان تحمیل شده باشه.به نظرم همیشه  باید کاریو انجام بدیم که براش ساخته شدیم و به نظرم هر انسانی هدفی در این دنیا داره و با کار  تحمیلی و فشارهای جامعه تمام استعدادها و هدفی که انسان برای

  اون ساخته شده از بین میره.بنده خودم علاقه بسیار شدیدی به هنر دارم ولی به دلیل اینکه مشکلات زیادی بهم تحمیل شده نمیتونم این کارو انجام بدم.و بدلیل اینکه هیچ پولی ندارم نمیتونم هدف خودمو دنبال کنم چون زندگی به پول نیاز داره.

  ولی به اینده امیدوارم و امیدمو از دست نمیدم.خیلی جالبه بدونید که خیلی اتفاقی با   این سایت اشنا شدم و به نظرم  حتما حکمتی هست چون من هیچوقت ایمیلهامو چک نمیکنم  .و به نظرم هیچ چیز بی علت نیست.

  بی صبرانه منتظر مقالات بعدیتون هستم

  دو تا از مهمترین روزهای زندگی شما روزیه که بدنیا اومدی و روزی که فهمیدی چرا بدنیا اومدی. مارک تواین

  پاسخ دادن
  • admin / 23 ژوئن 2015 در تاریخ 12:18 ب.ظ

   سلام

   خیلی خوشحالیم که داریم تو مسیری که ترسیم کردیم حرکت می کنیم . اینکه بتونیم یک قدم کوچک برای آشنایی مردم با این حقیقت برداریم ما را به ادامه کار امیدوارتر می کنه . الان همه تیم احساسمون بر اینه که در مسیر درستی قرار داریم . امیدواریم که این مقالات را دنبال کنید و بتونید رسالت شخصی خودتون را تو این دنیا بشناسین.

   خدارا سپاسگذاریم که دوستان خوبی مثل شما داریم .

    

   پیروز باشین

   پاسخ دادن
 • زهره / 24 ژوئن 2015 در تاریخ 10:27 ق.ظ

  با سلام

  یه پیشنهاد خوب برا خواننده ها دارم و اونم اینه که اگه میخوان به جواب سوالاشون برسن کافیه که کتابهای معجزه شکر گزاری و قدرت راندا برن رو هم بخونن و هم اجرا کنن.

  با تشکر از سایت خوبتون

  پاسخ دادن